Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28
Chmura tagów
Piecyk na pelet - co warto wiedzieć
Piecyk na pelet - co warto wiedzieć

Piecyk na pelet - mity i fakty

Czy piecyk na pelet jest automatyczną alternatywą dla kominów i piecyków, zwanych potocznie kozami na drewno? Oczywiście, że tak.

Wygoda i niezależność jaką daje piecyk na pelet to chyba najważniejsza cecha tego typu urządzeń grzewczych. Automatyczne rozpalanie i podawanie paliwa powoduje, że to piecyk na pelet pracuje dla Nas i nie absorbuje Naszego cennego czasu na rozpalanie i ciągłe dokładanie drewna. Nie musimy doglądać, dorzucać, regulować ilości powietrza, żeby paliło się optymalnie - jednym słowem naciskamy guzik i po kilku chwilach widzimy żywy płomień, a jeszcze chwilę później czujemy przyjemne ciepło płynące z piecyka.

Wbudowany termostat zapewnia komfort termiczny - jak to działa? Ustawiamy na panelu piecyka temperaturę pomieszczenia, która jest dla Nas najbardziej komfortowa, następnie ustawiamy moc piecyka ( wiąże się z tym moc palnika - czyli wielkość płomienia oraz siła nadmuchu w piecykach typu AIR). Dzięki temu urządzenie pracuje z zadaną mocą do osiągnięcia żądanej temperatury, a kiedy ją osiągnie automatycznie zmniejsza moc na minimalną. Wszystko po to, aby spalanie było optymalne i żeby utrzymać komfortową temperaturę w pomieszczeniu. Jeśli mimo pracy na minimalnej mocy temperatura dalej wzrasta, funkcja stand-by zapewni optymalny komfort poprzez wygaszenie piecyka po przekroczeniu temperatury o 1 czy 2 stopnie (w zależności od ustawień) i ponowny, automatyczny restart, gdy temperatura z Naszym wnętrzu zacznie spadać i osiągnie wartość o 1 lub 2 stopnie niższą (w zależności od ustawień) od temperatury pożądanej. 

Czy to oznacza, że nie musimy być w domu żeby się paliło, a komfortowa temperatura była utrzymywana bez naszego udziału? 

Tak, to jedna z zalet piecyków na pelet. Ale musimy pamiętać o kilku zasadach, których przestrzeganie pozwoli na bezpieczną i bezproblemową eksploatację piecyka. Po pierwsze, stosując wysokiej jakości paliwo zapewniamy sobie komfort wielogodzinnej pracy bez konieczności czyszczenia. Używajmy peletu 6 mm najlepiej certyfikowanego, klasy Din + lub A1 (oba te oznaczenia oznaczają najwyższą jakość peletu). W praktyce oznacza to wysoką kaloryczność i małą ilość popiołu. Jeśli jednak Wasz pelet, mimo tych oznaczeń na worku, ma tendencję do szlakowania - wytwarzania spieku - mocno spieczony popiół, tworzący rodzaj zbitej, twardej pozostałości w palenisku oznacza to, że albo paliwo nie spełnia normy, albo nastawy piecyka są nieodpowiednie, albo piecyk wymaga czyszczenia, albo wszystkie wymienione problemy nakładają się na siebie. Spiek w palenisku może powodować znaczne zakłócenia w pracy piecyka zaczynając od zmniejszenia wydajności, nadmiernemu zabrudzeniu komory spalania, aż po możliwość cofki płomienia do zbiornika paliwa i wyżarzaniu peletu powiązanego ze sporym zadymieniem. Jest to oczywiście sytuacja niezwykle rzadka, ale może mieć miejsce jeśli kilka czynników nałoży się na siebie. Aby uniknąć nieprzyjemności pamiętajmy o regularnym czyszczeniu piecyka - paleniska, kanałów wymiennika oraz przyłącza kominowego pomiędzy piecykiem a kominem właściwym. To pozwoli uniknąć wielu problemów i zapewni bezpieczną i wydajną pracę urządzenia na lata. 

Zabrzmiało groźnie? To dobrze! Ale jeśli będziecie pamiętać o podstawowych zasadach, nigdy się to nie przydarzy!!!

Piecyki na pellet to rewelacyjne urządzenia grzewcze, łatwe w obsłudze, w pełni zautomatyzowane, bezpieczne - jeśli zapewnimy im odpowiednie warunki pracy. Czyszczenie piecyka to "codzienne" - oznacza raptem 3 - 5 minut poświęconych na usunięciu popiołu, ewentualnych pozostałości z paleniska i przetarciu szyby, a potem uzupełnieniu paliwa. To naprawdę niewiele... 

Raz na 300 spalonego paliwa warto dostać się do wymiennika, którego oczyszczenie nie jest skomplikowane - wystarczy pędzel i odkurzacz i dodatkowe 5 minut! Dzięki temu zabiegowi zyskujemy ponownie 100% sprawność wymiennika, poprawę jakości spalania peletu i pewność, że urządzenie nie będzie sprawiało problemów.

Raz na sezon przeczyśćmy komin! Zarówno elementy przyłączeniowe piecyka do komina jak i sam komin właściwy. Tego wymaga od nas prawo, ale również firmy ubezpieczeniowe, które tego typu zapisy mają od dawna w umowach ubezpieczeniowych. 

Po jednym sezonie grzewczym w elementach przyłączeniowych między piecykiem a kominem właściwym, zwłaszcza na odcinkach poziomych i we wszystkich "zakrętach" (kolana trójniki...) gromadzi się sporo sadzy która z czasem prowadzi do pogorszenia się procesu spalania - mała efektywność a w skrajnych przypadkach awarie... A wystarczy o tym pamiętać i poświęcić temu zbiegowi 1 godzinę raz w roku.

Wystarczy tych zasad...

Co zyskujemy kupując piecyk na pellet?

Komfort cieplny - automatyka utrzymująca temp. na stałym poziomie, termostat z funkcją chronostatu pozwala na zaprogramowanie cykli pracy - super opcja w miejscu pracy - ustawiamy start urządzenia na 2 godziny przed przyjściem do pracy i przychodzimy do ciepłego pomieszczenia! Możemy się pokusić o moduł WI-FI i sterować pracą piecyka zdalnie przez internet lub aplikację w telefonie

Komfort użytkowania - minimum obsługi, wiele godzin pracy bez dokładania paliwa

Łatwa, intuicyjna obsługa - w każdej chwili możemy zmienić temperaturę żądaną oraz moc piecyka by jak najszybciej osiągnąć komfort, a potem piecyk sam zmniejszy moc na minimalną, aby oszczędzać paliwo

Wizja żywego płomienia - mówią, że z kominka to inne ciepło... tak bo widok żywego ognia poprawia nam nastrój i powoduje, że od razu nam cieplej (oczywiście subiektywnie). Miłośnicy drewna się odezwą, że to nie to samo, ale uwierzcie że płomień, jaki by nie był, poprawia nastrój

Wysoka wydajność i niskie koszty eksploatacji - to fakt, sposób spalania jest bardzo efektywny dzięki czemu odzyskujemy maksimum energii, a do tego algorytm pracy oparty o modulację mocy i funkcja ekostop (stand-by) zapewniają ekonomiczną eksploatację

Ekologia i dbałość o środowisko!!! - tak o tym jeszcze nie wspominałem - można by tu powiedzieć naprawdę wiele...

Ograniczę się jednak do kilku bardzo ważnych aspektów, które powodują, że to naprawdę super rozwiązanie nawet w walce ze smogiem:

Po pierwsze - pelet to paliwo powstające z trociny drewnianej sprasowanej pod wysokim ciśnieniem, którego jedynym lepiszczem jest lignina zawarta w drewnie. Drewno to paliwo odnawialne - pelet to paliwo odnawialne!!! Ilość drzew w naszym kraju ciągle rośnie - przemysł drzewny kwitnie, zatem naturalnym następstwem powinno być spalanie peletu aby żyć w zgodzie z naturą.

Po drugie - sposób spalania gwarantuje bardzo znikomą emisję cząstek stałych i substancji szkodliwych do atmosfery! Piecyki na pelet nie przekraczają nawet połowy wartości emisji określonych w najostrzejszych europejskich normach!!

Po trzecie - przy spalaniu peletu czy drewna bilans CO2 zamyka się na "0" - tyle samo wydziela się CO2 przy spalaniu ile drzewa s których powstaje paliwo absorbują z atmosfery w trakcie wzrostu!

Po czwarte - paliwo odnawialne pozyskiwane z lokalnego surowca wpływa na niezależność od zewnętrznych dostawców paliw takich jak gaz czy coraz częściej węgiel!

Mam nadzieję, że kilka tych faktów pomoże wam w wyborze i uświadomi, że piecyk na pelet to nie tylko wygoda, ale też świadomy wybór zapewniający ekonomiczne ogrzewanie, które dodatkowo służy środowisku i walce ze smogiem!

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Kurier - przedpłata) już od 1 000,00 zł.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl