Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
Chmura tagów
Piecyk na pelet z płaszczem wodnym
Piecyk na pelet z płaszczem wodnym

Piecyk na pelet z płaszczem wodnym - dla jednych kotłownia w salonie, dla innych super rozwiązanie, dla niektórych najlepsza i często jedyna alternatywa

Pewnie zastanawiacie się jak to jest przenieść kotłownię do salonu? Ale czy na pewno ta jest? Czy to nie kolejny stereotyp? 

Otóż, postaram się to wyjaśnić, a przynajmniej obiektywnie przedstawić zalety i wady takiego rozwiązania.

Wielu z Nas może mieć negatywne skojarzenia - kotłownia w salonie.... nie, to nie tak! Piecyk na pelet z płaszczem wodnym użytkuje się tak samo jak piecyk na pelet z nadmuchem, dystrybucją gorącego powietrza czy ten z naturalną konwekcją (typu silent). Tak samo czysto i łatwo aplikuje się paliwo, tak samo się go czyści i tak samo obsługuje. Również wizja ognia pozostaje bez zmian. Jedyna różnica to sposób w jaki rozprowadza ciepło po naszym domu. Dzięki wymiennikowi wodnemu możemy przekazać ciepło do instalacji wodnej i ogrzewać cały dom za pomocą grzejników lub podłogówki. Piecyk z płaszczem wodnym może również zapewnić ciepła wodę użytkową - zatem może być jedynym źródłem ciepła w naszym domu. A szeroki wybór kształtów i kolorystyki, atrakcyjny design, niewielkie wymiary sprawiają, że taki piecyk może być nie tylko urządzeniem grzewczym, ale również doskonałą ozdobą dla Waszego salonu. Tak, tak! Niejeden pomyśli centralne ogrzewanie, piec z płaszczem wodnym - ma być funkcjonalnie! Ok, to jest w standardzie... Ale czy to się kłóci z designem, nietypowymi rozwiązaniami stylistycznymi, czy musi być nudno, praktycznie i użytkowo.... A co gdyby to wszystko połączyć. Gdyby nasza "kotłownia" była ozdobą naszego domu? Gdybyśmy wyszli poza stereotypy... gdybyśmy ją postawili w centrum uwagi, żeby zdobiła i zachwycała, a jednocześnie była użyteczna i grzała cały dom? Oczywiście, że się da! zobaczcie na zdjęcie powyżej. "Lewitująca kotłownia na pelet o mocy 20 kW" - nowocześnie, ekstrawagancko, w centrum uwagi, a jednocześnie czysto, wydajnie i efektywnie - takie motto przyświecało temu projektowi. Czy się udało - oceńcie sami! 

To, że piecyk na pelet może stanowić ozdobę wnętrza już wiemy - oferta jest tak szeroka, że każdy znajdzie coś dla siebie - również nie ulega wątpliwości. Walory użytkowe - wydajność, efektywność, automatyczna praca, łatwość obsługi i pielęgnacji, niewielka ilość miejsca na instalację - to ważne i bardzo pożądane cechy. Ale jest coś jeszcze oprócz znacznie mniejszych wymiarów niż kotły centralnego ogrzewania na pelet lub inne paliwo stałe - otóż urządzenia te nie wymagają dodatkowego, wydzielonego pomieszczenia jakim jest kotłownia. Są one klasyfikowane jako ogrzewacze pomieszczeń czyli podobnie jak kominki czy kozy - możemy je zamontować w dowolnym miejscu w domu - w salonie, w kuchni, w hallu czy przedpokoju. To duża zaleta, która w połączeniu z niewielkimi wymiarami i z zakresem mocy modulowanej już od 3,5 kW daje możliwość zamontowania takich piecyków nawet w niewielkich mieszkaniach lub domkach, gdzie niska moc i wymiary urządzenia mają decydujące znaczenie. Brak konieczności montażu w wydzielonym na kotłownię pomieszczeniu i zakres mocy od tej najniższej stanowi o wyższości piecyków na pelet z płaszczem wodnym nad tradycyjnymi kotłami, których montaż stawia przed nami znacznie więcej wymagań, które musimy spełnić. Jednocześnie piecyki na pelet z płaszczem wodnym, są równie wydajne i ekonomiczne jak kotły CO. Posiadają certyfikat zgodności z Ecodesign 2022 dla ogrzewaczy pomieszczeń - dzięki czemu spełniają wymagania ustawy anty-smogowej, są pro-ekologiczne i będzie je można użytkować również po wejściu w życie nowych przepisów dotyczących norm emisji spalin.

Przykładem piecyka z płaszczem wodnym na pelet może być model Eva Calor Frida 13kW. Wydajny, niewielkich rozmiarów, ze sporym zbiornikiem na pelet. 

Czy taki piecyk może stanowić jedyne źródło ciepła? Czy zapewni również ciepłą wodę użytkową? Naturalnie - kwestia odpowiedniego doboru mocy i poprawnego wykonania instalacji. Każdy piecyk na pelet z płaszczem wodnym ma możliwość podpięcia do instalacji CO oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej.

Schemat instalacji CO z piecykiem na pelet z płaszczem wodnym

Różne urządzenia oferują różne możliwości sterowania obiegami grzewczymi - warto zapytać o to fachowców. Natomiast każdy taki piecyk ma wbudowany termostat lub możliwość podpięcia termostatu pokojowego. Wbudowany sterownik pozwala na zaprogramowanie tygodniowego harmonogramu cykli grzewczych. Ponadto prawie każdy piecyk można doposażyć w moduł Wi-Fi i monitorować pracę, zmieniać nastawy zdalnie - przez internet. Pamiętajmy jednak, że aplikacja nie wyczyści za nas piecyka ani nie dosypie peletu  ;)

To wszystko brzmi doskonale! Więc pewnie się zastanawiacie czy te piecyki mają wady? Hm... zasadniczo można by się przyczepić do mniejszego niż w kotłach zbiornika na pelet - można ale pamiętać również trzeba, że to własnie dlatego ich wymiary są znacznie mniejsze niż w przypadku kotłów. Kolejną niedogodnością może dla pewnej grupy użytkowników okazać się fakt, że do piecyków na pellet należy stosować dobrej jakości paliwo. Za tym idzie również cena peletu. Pamiętajmy jednak, że piecyki na pellet są dedykowane do mniejszych domów i mieszkań, a to oznacza, że kupując droższy pellet wydamy maksymalnie 200 - 300 zł więcej na rok... czy to aż tak wiele za komfort, niewielkie gabaryty i przyjemną, bezpieczną eksploatację? Stosowanie jakościowego peletu gwarantuje również, że urządzenie będzie można nieco rzadziej i znacznie szybciej wyczyścić. No i jeszcze jedna dość ważna sprawa - wysokiej jakości, certyfikowany pelet to pewność, że palimy paliwem o gwarantowanej kaloryczności i niskiej zawartości popiołu. Zatem emisja spalin i środowisko na pewno na tym nie ucierpią! 

Czy kiepski pelet może uszkodzić urządzenie? Niestety, może prowadzić do nienormatywnego zużycia elementów komory spalania i wymiennika, a także może powodować szereg niepowołanych i niebezpiecznych zjawisk. Jedno z nich to zablokowanie mechanizmy podajnika - często zdarza się ze pył z peletu lub sam pellet, jeśli jest zbyt słabo sprasowany, może doprowadzić do zapchania i zablokowania ślimaka podajnika - to niestety wiąże się z mozolną pracą związaną z wypróżnieniem zbiornika i dostaniem się do zatoru. To może nie jest koniec świata, ale wierzcie mi, mało komfortowa sytuacja.

Kolejne zagrożenie ( w wypadku zaniedbania) wiąże się z nadmierną emisją popiołu w przypadku kiepskiego pelletu - często w zbyt krótkim czasie następuje nadmierne zabrudzenie wymiennika (spadek sprawności), a w końcu i do zmniejszenia przepływu spalin przez wymiennik lub elementy kominowe co negatywnie wpływa na proces spalania i w skrajnych przypadkach może prowadzić do awarii.

Czy piecyki na pelet są bezpieczne? 

Oczywiście, że tak. Każde urządzenie grzewcze na pelet jest zaprojektowane tak, by w sposób bezpieczny, efektywny, wygodny i pro-ekologiczny zadbać o ciepło w naszym mieszkaniu, domu czy pomieszczeniu. Musimy jednak pamiętać, że pomimo automatyki i zabezpieczeń zastosowanych przez producenta jest to piecyk spalający paliwo stałe, a to wiąże się z kontrolowaniem jego pracy i bezwarunkowym stosowaniem się do zaleceń producenta dotyczących czyszczenia co pewien czas określonych w instrukcji elementów piecyka. 

 

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Kurier - przedpłata) już od 1 000,00 zł.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl